Yangın Sektöründe Dünya Markası Olmak Temel Hedefimiz
GERİ

Öncelikle firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

A YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ 2001 yılında, İzmir Torbalı’da 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu merkez üretim tesislerinde, konusunda uzman mühendis kadrosu ve ARGE çalışmalarıyla yangın, güvenlik, proje, sistem ve ekipmanlarının üretim ve projelendirmesini yapan  %100 yerli bir endüstri kuruluşudur.

Ulusal ve uluslararası arenada enerji, petrokimya, bilişim,  lojistik, inşaat endüstrileri başta olmak üzere otel, konut, iş, okul ve alışveriş merkezlerine kadar hayatın her alanında, teknolojik yeniliklere entegre altyapısıyla yangın endüstrisinin taleplerine yönelik çözümler üretmektedir.

Bugün, 23 ürün ve hizmet kategorisiyle Türkiye’nin en kapsamlı yangın söndürme ve güvenlik ekipmanlarını üreten ve projelendiren tek firmasıyız.

İstanbul’da Marmara Bölge Müdürlüğü, Ankara’da Anadolu Bölge Müdürlüğü ayrıca Azerbaycan ve Fas’ta yurtdışı bölge müdürlüklerimiz bulunmaktadır.

Bugün, 29 ülkeye ihracat yapan bir firma olarak, gelişen sistem teknolojilerini takip ediyor gelişmiş makine parkuru ve CNC tezgâhlardan oluşan makine parkında seri üretim yapmaya devam ediyoruz.

Yangın güvenliği konusundaki ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

A YANGIN olarak, üretim alanından, projelendirme, taahhüt, devreye alma, servis & bakım süreçlerine uzanan bir üretim ve hizmet anlayışımız bulunmaktadır.

Ürün ve hizmetlerimizi üretimini yaptığımız ürünler ve hizmetini verdiğimiz ürünler olarak sınıflandırabiliriz. 

ÜRETİMİNİ YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLER:

 • Yangın Kapıları
 • Yangın Dolapları
 • Yangın Hortumları, Rakor, Lans ve Vanalar
 • Hidrant
 • Davlumbaz Söndürme Sistemleri
 • Yangın Söndürme Cihazları
 • Yangın Söndürme Tozu (Kuru Kimyevi Toz - %40/%90 map)
 • Su ve Köpük Monitörleri
 • Yangın Pompaları
 • Yanmaz Yapı Boyası
 • Yanmazlık Solüsyonu
 • Atılabilir Tip Yangın Söndürücü
 • Yangın Müdahale Ekipmanları
 • Otomatik Cam Kırma Çekici
 • Otomatik İskele Sistemleri

HİZMETLERİMİZ: 

 • Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri
 • Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri
 • Sulu Yangın Söndürme Sistemleri
 • Özel Söndürme Sistemleri
 • Yangın Algılama Sistemleri
 • Aydınlatma ve Yönlendirme Armatürleri
 • Duman Isı Tahliye Sistemleri
 • Yangın Durdurucu ürünler
 • Yangın Eğitim ve Simülasyon Sistemleri
 • Yangın Sistemleri ve Proje Bakım
 • Araç Üstü Ekipman Bakım Onarım

Gibi sektörün ihtiyacı olan çok geniş bir ürün ve hizmet çeşitliliğine sahibiz. Her projeye uygun sistem tasarımı ve malzeme teminini tarafımızdan tek bir merkezden sağlanmaktadır.

Türkiye’de yangın güvenliği sektöründe görmüş olduğunuz sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Risk analizlerinin yapılmaması, yangın korunum ve söndürme sistemlerinin tasarım, uygulama ve işletme aşamalarında yatırımcıların ve tüketicilerin yeterli bilgi ve bilince sahip olmaması bu durumdan faydalanan merdiven altı firmaların ve kötü niyetli kişilerin sektörde yer alması ve maalesef tercih ediliyor olması belki de en temel sorunlardan birisi diyebiliriz.

Bunun yanı sıra yangın güvenliği ile ilgili yönetmeliklerin ve standartların eksikliği ve TSE standartlarının Avrupa standartlarına akredite olmaması, yetişmiş personel eksikliği, bilgisiz denetim ya da denetimsizlik olarak sorunları özetleyebiliriz.

Çözüm noktasında çok klasik olacak belki ama biz de ‘her şeyin başı eğitim’ diyoruz.  İnsanlarımız, toplum, işverenler, kamu bu konuda bilinçlendirilmeli.

Yangın güvenliği hakkında okullarda, iş yerlerinde düzenli olarak yangın önleme ve söndürme eğitimi verilmeli ve yangın tatbikatı yapılmalıdır.

Devletimizin bu konuda yatırım teşviklerini arttırması, yerli üretimi desteklemesi ve en kısa sürede kalite belgeleriyle ilgili dünya standartlarına entegre olması da diğer sorunlar için çözüm sürecini geliştirebilir.

Firma olarak yatırım planlarınız ve hedefleriniz nelerdir? 

Küreselleşmeyle beraber artan rekabet koşulları içinde sizi rakiplerinizden ayıran bir takım değerler olması gerektiğine inanıyoruz. Bu değerlerin başında da tabi ki kalite gelmektedir. Kaliteyi arttıran unsur ise kaliteli istihdamdan geçmektedir.

Bu yüzden en büyük yatırımı farklı alanlarda profesyonelleşmiş çalışanlarımıza yapmaktayız. Kendi değerlerinin yanı sıra yeteneklerini geliştirmeleri dünya standartlarını takip edebilmeleri için eğitim yatırımlarımız bulunmaktadır.

Ürün ve hizmetlerimizi geliştirmek için inovasyon çalışmaları kapsamında Ar-Ge ve ÜR-GE yatırımlarımız devam etmektedir.

Bu yatırımlar çerçevesinde A YANGIN olarak 2019 yılı hedefimiz gelişen teknolojilere entegre, dünya standartlarına uygun ürünlerimizle sürdürülebilir kârlılık oranlarımızı yurt içinde ve uluslararası pazarda arttırmak.  Yangın sektöründe AYG olarak bir dünya markası olmak temel hedefimiz. Azerbaycan ve Fas’ta bulunan Bölge müdürlüklerinin yanı sıra Avrupa’da belirlediğimiz ve saha çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz ülkelerde de bölge müdürlüklerimizi hayata geçirmeyi ve bir marka olarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz.

AYG Akademi’nin çalışmaları ve amaçları konusundan bilgi alabilir miyiz?

AYG Akademi henüz çok yeni doğmuş bir proje. A YANGIN olarak hepimiz bu sürecin heyecanını taşıyoruz hala. Sektörümüzün yaşadığı en büyük sorunun eğitim eksikliği olduğunu düşünüyor ve çözümü için çalışmalar yapıyoruz. Biz yangını önlemenin ve durdurmanın yangını tanımaktan geçtiğine inanıyoruz.

Bunun yanı sıra hem çalışanlarımızın hem müşterilerimizin hem de öğrencilerin yangın korunum sistemleri ve yangın mühendisliğiyle ilgili var olan bilgi birikimlerini zenginleştirmeyi hedefliyoruz.

En son Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi’nden farklı zamanlarda gelen iki öğrenci grubuyla İzmir’de ki genel üretim tesisimizde bir araya geldik.  Teorik ve uygulamalı eğitim tatbikatlarımız oldu. Ayrıca üniversitede yapacakları tatbikatlar için üniversiteye, itfaiyeci elbiseleri, kask, çizme, solunum seti, yangın hortumu, rakor, lans ile arama kurtarma ekipmanları, hediye ettik.

Ayrıca sektörle ilgili yayın hazırlığı yapan değerli hocalarımıza da sponsorluk desteği vererek hazırlamış oldukları içeriklerin yayınlanmasını sağladık.

2019 yılı içeresinde AYG Akademi’yi daha etkin ve verimli hale getirebilmek daha fazla kurum ve kişiye ulaşabilmek için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.

Türkiye dışında çalışmalarınız ve hedef olarak belirlemiş olduğunuz yeni pazarlar bulunuyor mu?

Şu anda Azerbaycan ve Fas’ta iki bölge müdürlüğümüz bulunmaktadır. Bu bölge müdürlüklerinin yanı sıra Avrupa’da belirlediğimiz ve saha çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz ülkelerde de bölge müdürlüklerimizi hayata geçirmeyi ve bir marka olarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz.

İhracat oranlarımız ve temasta bulunduğumuz ülkeler sürekli artmakla birlikte 2019-2020 yılları arasında hedefimiz üretimimizin yüzde 30’unu ihraç edebiliyor olmaktır.

Standartlarımız doğrultusunda ana pazarımız Avrupa Birliği olmakla birlikte Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle de ticaret hacmimizi her geçen gün arttırıyoruz.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge ve Ür-Ge’nin bugün rekabetinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu biliyoruz. Markalar inovasyon ve AR-GE çalışmalarıyla birbirlerine fark yaratırlar. Biz sürdürülebilir büyümenin Ar- Ge faaliyetlerinden geçtiğinin farkındayız, kalitemizi bir adım daha ileriye taşımak ve yeni ürünler geliştirmek için üretim tesisimizin içinde Ar-Ge ve ÜR-GE laboratuvarlarımız bulunmaktadır. Özellikle son üç yıllık süreçte AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımızla ürün gamımıza davlumbaz söndürme sistemleri, atılabilir tip yangın söndürücü, yanmaz mineral yapı boyası, yanmazlık solüsyonu, yüksek basınçlı pompa gibi yeni ürünler ekledik ve kalite belgelerini aldık.

Çevreye duyarlı, müşteri odaklı yeni nesil ürün teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımız devam edecektir. Bu anlamda 2019 yılı hedeflerimiz içinde Türkiye’deki en gelişmiş AR-GE merkezlerinden biri olmak da bulunmaktadır.

Türkiye’deki mevcut ekonomik durumla ilgili değerlendirmeniz ve ön görüleriniz nelerdir?

Genel olarak her şeyin çok hızlı değiştiği bir süreç yaşanıyor. Zorlu bir dönemden geçiyoruz ama şu an yaşananlarında çok hızlı değişeceğine inanıyorum. Bu yüzden iyimser olunması gerektiğini düşünüyorum.  Sadece tüketen değil üreten bir toplum olmalı, reel sektörün üretimini desteklemeliyiz. Devletin de üretimi ve reel sektör yatırımcıları desteklemesi, daha çok teşvik etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz? 

Yangını önlemenin ve durdurmanın yangını tanımaktan geçtiğine inanıyoruz ve bu amaçla uygulanabilir çözüm süreçleri geliştirmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Yüksek üretim kalitemiz, dinamik kadromuz, AR-GE & ÜR-GE çalışmalarımız ve yenilikçi ürünlerimiz ile müşterilerimizin daha kolay, daha güvenli ve daha iyi bir yaşam sürdürebilmeleri bizim için vazgeçilmez bir değerdir. Değerlerimizi ifade etmek konusunda bize bu şansı verdiğiniz için Yangın ve Güvenlik dergisine de ayrıca teşekkür ederiz aynı zamanda bütün sektör firmalarını İzmir’deki üretim tesisimizi ziyarete bekleriz.