Ürünler
Yangın Söndürme KöpükleriYANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİ GERİ

Köpük Nedir?

Basit anlamda köpük yangın ve ısı direnci olan sıkı kabarcığıdır. Bu kabarcıklar su, petrol ve benzerlerinden düşük bir yoğunluğa sahiptir. Bu nedenle yanan sıvı yüzey üzerinde yüzer. Kabarcıkların hareketi sonunda hava (oksijen) ve alev arasında engel oluşturur. Ayrıca yangında soğutma etkisi yapar. Köpük konsantrasyonları köpüğün cinsine ve özelliğine, genleşme oranına, burn-back (geri yanma) direncine, söndürme süresine göre seçilmektedir. En sık kullanılan köpük konsantrasyon tipleri;

Sentetik Köpük

Hidrokarbon surfaktanların kombinasyonlarından üretilen köpük; yüksek hacimli stabil kabarcıklar oluşturur. Depoların hızlı biçimde doldurulmasında, madenlerde ve kısmi havalandırmalı alanların yangını sırasında veya endüstriyel depolanan yanıcı gaz sızıntılarında kullanılır.

AFFF (Aqueous Film - Forming Concentrate)

AFFF (Aqueous Film-Forming Concentrate): Özellikle hidrokarbon gibi alevlenebilir sıvı yangınlarında kullanılır. Alevlenebilir sıvının üzerini kapatır ve yüzeyinde bir film tabakası oluşturur. Düşük enerji girişi yakıt yüzeyinde yüzen yüksek kaliteli köpük battaniye üretmek gerekir. Hızla yakıt yüzeyini örten olarak, AFFF hidrokarbon yakıt yangınları (benzin, gazyağı, motorin, vb) en hızlı müdahaleyi sağlar. AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu bu ajanlar %1, %3 ve %6 konsantrasyonlarında kullanılabilir.

AR-AFFF (Alcohol-Resistant Aqueous Film Foam Concentrate):

%3-%3, %3-%6 yüzdelerinde üretilmektedir. Polar solvent / alkol yangınlarında kullanılır. Alkole dirençli sulu film oluşturan köpük (AR-AFFF) köpük battaniye ve yakıt yüzey arasında fiziksel, polimer membran bariyer oluşturur. AR-AFFF, B Sınıfı hidrokarbon yangınları (dizel, benzin, gazyağı vb) ve poler solvent / suya karışabilir yakıt yangınları (alkol, keton, metanol) ve MTBE ürünleri için en uygun köpük tipidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu, AR-AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir.

Protein Köpük

Hidrolize proteinden elde edilen stabilizatörler ve diğer katkılar içeren köpüktür. Stabil protein üründen olan köpük yüksek ısı mükavemetine sahiptir. Protein köpükler havacılık, gemi, kimyasal ve petrol endüstrisinde uygulanabilir.

Fluoro Protein Köpük

Formülünde içerdiği fluoro sülfattan kimyasalı ile yüksek kalite özelliğine sahip olan köpük filmi yakıtı kontrol altında tutar, bu sebeple büyük kapsamlı hidrokarbon yangınlarında kuvvetle uygulanır. Geniş kullanım alanına sahiptir, özellikle petrol endüstrisinde kullanılır.

A Sınıfı Yangın Söndürme Köpüğü

 A Sınıfı Yangın Söndürme Köpüğü, yüksek hava basıncı yardımı ile uygulanarak yangına müdahale sağlar . Kara araçları yangın kitleri ve hava araçları yangın sistemlerinde kullanılacak olan köpüğün yüksek basınç sistemine uyumlu olması gerekir, bu yüksek basınç sayesinde köpük konum farketmeksizin tüm yüzey tiplerine uygulanabilir  ve yüzey üzerinde stabil bir örtü oluşturur.

Özellikle orman yangınlarında yanmamış alanların da korunmasına olanak sağlar .

Rafineri yangınları ve havaalanı yangınları gibi hareket alanının kısıtlı ve hidrokarbon yakıtlarının bulunduğu alanlarda kolaylıkla yangına  müdahale imkanı verir. Ürünler TS EN 1568-2 standartlarında üretilmektedir. Su ve deniz suyu ile birlikte kullanılabilmektedir. Standartlara uygun olması koşulu ile istenilen teknik özelliklerde üretimi yapılmaktadır.

Ayrıca CAFS sistemlerinde de kullanılabilir.

 

Genel

Ürünlerimiz TS EN ve CE belgeli olup standartlara uygun bir şekilde 25 KG, 50 KG, 200 KG, 1000 KG’lık ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

Ürün KoduTip
4-23-02-000003%3 Sentetik Köpük
4-23-02-000075%6 Sentetik Köpük
4-23-02-000002%1 Sentetik Köpük
4-23-02-000001Afff Köpük
4-16-04-000006Ar-Afff Köpük
4-16-04-000009%3*6 Aff-Ar Köpük
4-16-04-000010%6*6 Aff-Ar Köpük